Köztestületté alakult a SOSZ
2025. jan. 18.
A sportegyesületek megbecsülése szintet lépett, az őket képviselő ernyőszervezet, a Sportegyesületek Országos Szövetsége köztesületként működhet tovább.
A veszprémi sportegyesületek életét is pozitívan befolyásoló esemény zajlott le január 17-én, a Magyar Sportok Házában: a Sportegyesületek Országos Szövetsége (SOSZ) köztestületté alakult. Az alakuló küldöttgyűlésen Szokolik Gergely, a Veszprémi Egyetemi és Sport Club (VESC) ügyvezető elnöke és Németh Attila, a Veszprémi Egyetemi és Diák Atlétikai Club (VEDAC) ügyvezető igazgatója képviselte a megyeszékhely sportegyesületeit.
- Ha a sportegyesületek jól működnek, az egész magyar sport jól működik, ha viszont az egyesületi élet nem megfelelő, a magyar sport életképtelenné válik - mondta Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár a Sportegyesületek Országos Szövetsége (SOSZ) pénteki, köztestületté alakuló és tisztújító küldöttgyűlésén. A sportörvény módosítása alapján a korábban civil szervezetként, egyesületként működő SOSZ 2025-ben köztestületté alakul, ezt kellett megerősítenie a közgyűlésnek, amelyen a 121 mandátummal rendelkező küldöttből 88 megjelent.
- A magyar sportélet egészét tekintve a sportegyesületek alkotják azt az érhálózatot, amelynek a megfelelő működése nélkül az egész szervezet életképtelen - mondta köszöntőjében a sportért felelős államtitkár. - Ahogy az ereken keresztül a vér pumpálódik az emberi testben, ehhez hasonlóan tartja fenn a sportegyesületek rendszere, mindennapi működése sportéletünk éltető erejét. Nélkülözhetetlen tehát, hogy ez a rendszer egészségesen működjön és folyamatosan fejlődjön, amelyet államtitkári szolgálatom kezdete óta a lehetőségek adta keretek között én is és kollégáim is minden eszközzel igyekeztünk segíteni." Schmidt Ádám emlékeztetett arra, hogy 1989-ben 12 alapító szervezet hozta létre a SOSZ-t, és ma már 1085 tagja van.
- Ez is alátámasztja azt a döntést, hogy a legmagasabb formában, köztestületként tudja a jövőben az érdekeit érvényesíteni - emelte ki, majd emlékeztetett rá, hogy 2024 olimpia éve volt, és a fiatalok megszólításának fontos eszköze az olimpia. Kérte az egybegyűlteket, hogy a következő nyári játékokig, 2028-ig is erősítsék a versenysportot, illetve e mellett a közösségi sportot is.
- Tegyetek meg mindent, hogy ne csak a versenysport, hanem a közösségi sport is fejlődjön, az ország minden pontjára jusson el a sport, szólítsatok meg mindenkit. Ne legyen olyan honfitársunk, aki, ha sportolni szeretne, ne tehesse meg!" - fordult a küldöttekhez Schmidt Ádám.
- Felnőttünk a nagyokhoz, a magyar sport már köztestületként működő szervezeteihez - jelentette be Deutsch Tamás, a SOSZ elnöke a küldöttek egyhangú döntése után, amellyel köztestületté alakult a szervezet.
A SOSZ-t köszöntötte Szabó László, a Magyar Paralimpiai Bizottság (MPB) elnöke - aki sporttörténelminek nevezte az eseményt és felidézte a sikeres párizsi paralimpiát -, valamint Mészáros János, a Nemzeti Versenysport Szövetség (NVSZ) elnöke, Czene Attila, a Nemzeti Diák-Hallgatói és Szabadidősport Szövetség elnöke, és együttműködésükről biztosították az új köztestületet.
– A magyar sport értéket teremt, ezért mindannyiunk érdeke, hogy a sportegyesületekben színvonalas munka folyjon - mondta Molnár Zoltán, a Magyar Edzők Társasága elnöke, majd arra is kitért, hogy nem könnyű ma egy fiatallal megszerettetni a sportot.
- Bízom benne, hogy a köztestületté alakulás még több lehetőséget ad majd önöknek további munkájukban - mondta Fábián László, a Magyar Olimpiai Bizottság főtitkára, és reményét fejezte ki, hogy a két szervezet a jövőben is eredményesen fog együttműködni.
- Nagy dolog volt, amit az egyesületek elértek tavaly az olimpián. Persze, ez nem egy év eredménye, hanem olykor tíz évé - emelte ki Schmitt Pál, a MOB tiszteletbeli elnöke, majd így folytatta: - 1957-ben léptem be egy egyesületbe, és a mai napig tagja vagyok. Ez is jelzi az egyesületek kohézióját, összetartó erejét.
A beszédeket követően választották meg a SOSZ elnökét, 12 tagú elnökségét és a felügyelőbizottság tagjait.
Mivel az elnöki posztra az egyedüli jelölt Deutsch Tamás volt, nyílt szavazással, egyhangúlag további bizalmat szavazott neki a küldöttgyűlés. Ugyanígy nyílt szavazással választották meg az elnökségi tagságra pályázó 12 embert.
Deutsch Tamás, aki 2015 decembere óta a SOSZ elnöke, posztján történt megerősítése után azt mondta az MTI-nek: - Olyan érzésem van, mint amikor 2010 májusában az MTK elnökének választottak. Világéletemben MTK-drukker voltam, és hogy a klub elnöke lehetek, fantasztikus! A SOSZ-szal egy jelentős állomáshoz, komoly szintre jutottunk el, látjuk az elérendő célt. Óriási feladat és megtiszteltetés a megválasztásom. Jó hangulatú szervezet a SOSZ, nincsenek fölösleges viták, persze nézetkülönbségek előfordulnak. Itt budapesti-vidéki, régebbi és új egyesület együtt tud dolgozni a magyar sport olimpiai, világbajnoki sikereiért, és azért, hogy minél többen sportoljanak.
Az elnökség tagjai: Czerpán István, Gergely István, Ivkovicné Béres Tímea, dr. Kovács Antal, Lóczi Lászlóné Kovács Marianna, Mátyás Gábor, Nyíri Zoltán, Őze István, Sámuel Botond, Sántha Gergely, Szatmáry Kristóf, Zsoldos Péter
Forrás: MTI, SOSZ